Skip Navigation Links
דף הבית
הכר את המכון
שירותי המכון
תרומות
הזמנת שירותי השגחה / ציוד
מחלקת השתלמויות והרשמה לקורסים
צפייה בכנסים וקורסי המכון
מחלקת מחקר
ארכיון פועה
שות און-ליין
התיעצות עם בוגרי המכון
מאמרים, פרשת שבוע, שמיטה, ואקטואליה.
טפסי רישום ומידע
אלבום תמונות
סקר מכון פועה
לוח אירועים שבועי
צור קשר
הצטרף לרשימת תפוצה
מוקדש לעילוי נשמת
צביה בת אברהם וזלדה ז"ל

שלום מאיר בן ישראל ורבקה ז"ל

  

English

France

ברוכים הגולשים!

הנהלת
מכון פוע"ה

 

  Skip Navigation Linksעשי זיגוג קבלי זיווג

תקפיאי ביצית, תקבלי שידוך
נשים דתיות לא מוותרות על חלום ההורות, גם אם עדיין לא הגשימו את חלום החופה • תוכנית חדשה מציעה להן להקפיא ביציות ולקבל שדכנית צמודה למציאת בן זוג
אלישע בן-קימון - ידיעות אחרונות
 

לפני כמה שנים החליטה מיכל (שם בדוי) להביא לעולם ילד. זו לא הייתה החלטה פשוטה, כי מיכל היא רווקה דתייה. “את ההחלטה קיבלתי לאחר לבטים ארוכים”, היא מספרת, “אני מתחזקת קריירה מצליחה ולא הצלחתי לשלב זוגיות. למרות הביקורות שהיו בתחילה הסיטואציה היום שונה ואבא זה לא חזות הכל. ילדים צריכים חום ואהבה ואכפתיות, ואני נותנת את זה לבן שלי לכל אורך הדרך. שידוך הוא לא דבר שבהכרח כרוך בגידול ילדים”.

 

תופעת ההורות היחידנית הולכת והופכת לנפוצה יותר בקרב המגזר הדתי, שבעבר התייחס לנושא כאל טאבו. הרבנים מאוד לא מרוצים מהתופעה ומנסים להילחם בה, אך מצד שני חלקם מעוניינים לסייע לנשים שרק רוצות להיות אמהות, אף שלא הצליחו או לא רצו להתחתן. כדי לנסות לצמצם את תופעת האמהות הדתיות היחידניות, מכון פוע"ה — מרכז עולמי העוסק במתן ייעוץ והכוונה בתחומי פוריות ויחסי אישות — ישיק בכנס שייערך בקרוב בבנייני האומה בירושלים תוכנית חדשה שתלווה נשים שלא התחתנו, ובמסגרתו תוצמד לאישה שדכנית אישית. על פי התוכנית, השדכנית תהיה מחויבת לכמה הצעות מדי שבוע. "אנחנו מנסים לסייע לזוגות בענייני פוריות והלכה בכל דרך וגם לנשים בפרט. תוכנית ‘השדכנות האישית’ היא דרך אחת מהם", מסביר הרב מנחם בורשטיין, ראש המכון.

 

 

הפרויקט הוא חלק מתוכנית נרחבת יותר שמפעיל המכון למתן מענה לנשים שהגיעו לגילי ה־30, לא התחתנו ומעוניינות להקפיא ביציות כדי לשמור על איכותן. המכון קיבל את אישור הרבנים והפוסקים לעשות שימוש בשיטת “זיגוג” — שיטת הקפאה מהירה השומרת על איכות מקסימלית — במטרה לסייע לנשים דתיות שחוששות כי חתן פוטנציאלי יירתע משידוך בגלל חשש לבעיות פוריות בשל גילן. התהליך מתבצע גם תחת פיקוח רפואי וגם תחת פיקוח הלכתי.

 

לדברי הרב בורשטיין, במיזם ראשוני שנערך במכון שבמסגרתו נשים רווקות מבצעות הקפאת ביציות, 60 אחוז מהנשים התחתנו או התארסו לאחר מכן. במכון מקווים כי השדכנית האישית תעלה את שיעורי הנישואים בעוד עשרות אחוזים.

 

שאלת ההורות היחידנית מעוררת מחלוקת גדולה במגזר הדתי. הרב בורשטיין טוען כי “ילד שנולד לאם יחידנית הוא אומלל”. מנגד, בארגון “קיימא” התומך בנשים דתיות יחידניות אומרים כי זכותה של אישה להיות אמא גם אם היא לא מתחתנת.

 

מרים, אמא של רוז: בחרתי באמהות

כשהייתי תלמידת אולפנה תמיד חלמתי על בעל וילדים, אבל זה לא יצא.

אחרי שהירהרתי רבות בעניין הלא פשוט הזה, בגיל 38 כבר התחלתי להתעניין בהקפאת ביציות. אלא שאז נקלעתי לכנס של קיימא — ארגון התומך בנשים יחידניות. שם נפתח לי הראש והבנתי שלהקפאת ביציות יש סיכוי קלוש.

 

המשכתי בדייטים וגררתי רגליים בתהליך, אבל עדיין היה בי הרצון להביא ילדים, וההחלטה שלי הייתה לפנות למסלול של תרומת זרע במקום הקפאת ביצית. החלטתי שאספר על העניין רק למי שחשבתי שיוכל לקבל את ההחלטה שלי בצורה טובה. הוריי ומשפחתי קיבלו את ההחלטה שלי באופן מכבד, למעט אחי שהוא חרדי. באותו הזמן הייתי מורה באולפנה, תיכון דתי, וכשסיפרתי למנהל האולפנה הוא הביע התנגדות חריפה והתחיל להעיר לי עוד ועוד הערות בעניין עד שעזבתי.

 

כשחגגתי את יום הולדתי ה־44 התבשרתי שנקלטתי. בגיל 45 ילדתי את בתי רוז. בציונות הדתית יש אומנם פתיחות, אבל אין חינוך בנושא ואין מודעות מספקת לנשים רווקות. למרות זאת, אחרי שרוז נולדה הופתעתי מהתגובות של הסובבים אותי. אפילו הרב שלי מהאולפנה התקשר לחזק. התהליך שעברתי הוא ממש נס, אין דרך אחרת להסביר זאת.

 

הביא לדפוס: אלישע בן קימון      
Created by : Media-Line.co.il | מכון פועה | Info@Puah.org.il | 026515050